تعویض شفت ورودی گیربکس جک

تعویض شفت ورودی گیربکس جک


لوازم-یدکی-جک

تعویض شفت ورودی گیربکس جک و یا تعمیر شفت ورودی گیربکس جک در خرابی گیربکس جک همیشه برای رانندگان هزینه های زیادی داشته است چرا که با نگهداری نادرست از سیستم کلاچ خودرو و تعویض دیرهنگام روغن گیربکس می توان آسیب های زیادی را به این قطعه وارد کرد بنا بر این قیمت تعویض شفت گیربکس جک گاهی اوقات به اندازه قیمت تعمیر کامل گیربکس جک تمام می شود در زیر برای آشنایی با این قطعه مهم از گیربکس جک ، تمامی موارد مربوط به آن با توضیحات کامل اشاره شده است:

 1. شفت ورودی گیربکس جک چیست؟
 2. وظیفه شفت ورودی گیربکس جک چیست ؟
 3. علل خرابی شفت ورودی گیربکس جک
 4. نشانه خرابی شفت ورودی گیربکس جک
 5. هزینه تعویض شفت ورودی گیربکس جک
 6. نتیجه گیری

 

شفت ورودی گیربکس جک چیست؟

یکی از قطعات اصلی در مجموعه گیربکس جک که از یک سمت به موتور خودرو متصل شده و برای انتقال حرکت و نیرو به گیربکس جک را برعهده دارد شفت ورودی گیربکس جک می باشد. می توان گفت که در قسمت ورودی گیربکس جک تنها نقطه ای است که با حرکت موتور در تماس است و نقش اصلی در انتقال نیرو را بر گیربکس برعهده دارد.

زمانی که راننده پای خود را برروی کلاچ قرار داده است عمل فشار همزمان با فشاردادن کلاچ می تواند بر روی شفت ورودی گیربکس جک اعمال گردد در زمان فشار بر روی کلاچ اتصال میان سیستم کلاچ و شفت ورودی گیربکس توسط بلبرینگ کلاچ برقرار می گردد شفت ورودی می تواند نیروی چرخشی حاصل از فلایویل و میزان نیروی وارده از سمت موتور خودرو را به گیربکس منتقل کند و همچنین یکی از وظایف اصلی در شفت ورودی گیربکس جک می تواند تعیین نسبت دنده و سرعت خودرو میتوان دانست.

ازآنجایی که شفت ورودی گیربکس جک به عنوان اساسی ترین نقش حیاتی در گیربکس جک را دارد بایستی در نگهداری منظم و بررسی آن به صورت دوره ای انجام گیرد در صورتی که شکستگی در شفت ورودی گیربکس و یا خوردگی شفت ورودی گیربکس اتفاق بیافتد ناچار به تعویض و یا تعمیر آن دارید بنابراین بازید دوره ای آن می تواند عملکرد و کارایی حرکت خودرو را بالا ببرد.

تعویض شفت ورودی گیربکس جک

وظیفه شفت ورودی گیربکس جک چیست ؟

برای بررسی کاربرد شفت ورودی گیربکس جک باید گفت که همانطور در بالا اشاره شد برای انتقال قدرت و میزان چرخش از سمت موتور به سمت گیربکس نیازمند قطعه ای برای اتصال آنها وجود دارد که آن شفت ورودی گیربکس جک می باشد این انتقال انرژی از سمت موتور به گیربکس باعث تعیین سرعت و میزان حرکت در چرخ خودرو خواهد شد در زیر مهمترین وظایف مربوط به شفت ورودی گیربکس بیان شده است:

 1. انتقال چرخش در سیستم گیربکس جک

  شفت ورودی از طریق گیربکس قادر است چرخشی را که از سمت موتور وجود دارد را به گیربکس انتقال دهد این شفت می تواند توسط دنده ها به سیستم حرکتی گیربکس متصل گردد تا بتواند میزان چرخش در حرکت خروجی چرخ ها را تعیین کند.

 2. تغییر در سرعت و گشتاور گیربکس جک

  از آنجایی که گیربکس ها می توانند تاثیر مستقیمی بر روی سرعت و حرکت خودرو بگذارند با استفاده از دنده ها و سیستم کنترلی در گیربکس ، شفت ورودی گیربکس جک قادر خواهد بود که نسبت بین چرخش و نیروی وارده را برای حرکت خودرو کنترل کند.

 3. متناوب سازی نیرو در گیربکس جک

  یکی از وظایف شفت ورودی در گیربکس جک می تواند توزیع نیروی وارده از موتور به گیربکس باشد که این بار ورودی به گیربکس جک توسط این قطعه کنترل می شود.

علل خرابی شفت ورودی گیربکس جک

خرابی در شفت گیربکس جک می تواند علل مختلفی داشته باشد از مهمترین دلایل که باعث خرابی در شفت ورودی گیربکس جک می شود در زیر آمده است:

 1. استفاده نادرست و غلط از گیربکس جک
  یکی از دلایل خرابی شفت ورودی گیربکس جک ، استفاده نادرست از گیربکس جک می باشد به نحوی که اشتباهاتی در تعویض دنده برای افزایش و کاهش سرعت خودرو ، ضربه های متعدد با فشار دادن به پدال کلاچ و در آخر وارد کردن نیروی بیش از اندازه از سمت موتور به گیربکس جک را می توان تماما استفاده نادرست از گیربکس جک برشمرد.
 2. اجتناب از تعویض روغن گیربکس جک در زمان مناسب
  در صورتی که روغن گیربکس جک به صورت دوره ای تعویض نگردد و یا اینکه میزان روغن گیربکس جک بسیار پایین باشد می توان گفت که خرابی در شفت ورودی گیربکس جک به وجود خواهد آمد.
 3. شکسته بودن قطعات داخلی گیربکس جک
  در صورت خرابی در برخی از قطعات گیربکس جک نظیر بلبرینگ گیربکس ، دنده های متصل به شفت گیربکس می تواند باعث معیوب شدن شفت ورودی گیربکس جک گردد.
 4. مشاهده ذرات معلق در روغن گیربکس جک
  آلایندگی و کثیفی روغن گیربکس جک یا وجود ذرات شبیه به فلز در روغن گیربکس جک نشان دهنده این است که فرسودگی و روندگی در گیربکس جک بالا رفته و بایستی نسبت به سرویس کردن گیربکس اقدام کنید در غیر این صورت منجر به از بین رفتن شفت ورودی گیربکس خواهید شد.
 5. عدم تعدل مکانیکی در گیربکس جک
  اگر گیربکس جک به درستی در جای خود بر روی دسته موتور گیربکس جک و پایه آن نصب نشده باشد و یا اینکه پارگی در دسته موتور گیربکس جک اتفاق افتاده باشد این ایراد باعث نامتعادل شدن گیربکس می شود بنابراین نیروی وارده اضافی به گیربکس جک ایجاد خواهد شد و باعث از بین رفتن و یا حتی شکستگی در شفت ورودی گیربکس خواهد شد.
 6. خرابی در تولید قطعه شفت ورودی گیربکس جک
  خرابی در زمان تولیدی قطعه و یا اینکه ضربه خوردن قطعه در هنگام نصب بروی گیربکس جک ممکن است به وجود بیاید.
 7. ایجاد شوک های بیرونی به گیربکس جک
  فراهم شدن نیروی اضافی خارج از نیروی موتور می تواند به عنوان شوک های اضافی برای گیربکس تلقی گردد و باعث شکسته شدن شفت ورودی گیربکس جک گردد.

 

نشانه خرابی شفت ورودی گیربکس جک

در شفت ورودی گیربکس برخی نشانه و علامت ها هستند که می تواند راننده و حتی مکانیک ماهر را از آن مطلع کند که در زیر به تمامی موارد آن اشاره شده است:

 1. شنیدن صدای غیر معمول از گیربکس جک
  اگر در گیربکس جک صدایی شبیه به غرغره ، زنگ زدن ، غلتانیدن و یا صدای غیرمعمول در زمان تعویض دنده شنیده شود ممکن است شفت ورودی گیربکس خراب باشد.
 2. لغزش در دنده گیربکس جک
  در حین تعویض دنده یا شروع حرکت در خودرو بایستی سرعت خروجی به درستی انتقال پیدا کند اگر لغزشی در دنده گیربکس جک صورت بپذیرد دیگر سرعت در چرخ های خودرو به درستی منتقل نخواهد شد و نقص در شفت ورودی گیربکس وجود خواهد داشت.
 3. مشکل در تعویض دنده گیربکس جک
  اگر در زمان تعویض دنده ، دنده های به سختی جابجا شوند این امر می تواند حاصل از معیوب بودن شفت ورودی گیربکس باشد.
 4. عقب ماندگی در سرعت گیربکس جک
  عقب ماندگی سرعت در خودرو به این منظور می باشد که در زمان افزایش سرعت و تعویض دنده به سمت شماره بالاتر ، خودرو سرعت اولیه را برای افزایش از دست بدهد و در زمان کاهش سرعت هم دیگر خودرو کمی باتاخیر این کار را انجام دهد در چنین شرایطی شفت ورودی گیربکس جک خراب است.
 5. نشتی روغن از گیربکس جک
  در صورت مشاهده روغن در اطراف شفت ورودی گیربکس می توان گفت که کاسه نمد شفت گیربکس جک متصل به پوسته گیربکس جک و شفت ورودی گیربکس جک خراب است و یا اینکه در قطعه شفت ورودی گیربکس مشکل پیش آمده است.

نشانه خرابی شفت ورودی گیربکس جک

هزینه تعویض شفت ورودی گیربکس جک

در تعمیر گیربکس جک دنده ای بنا به نوع خودرو کرمان موتور، شکل و ابعاد شفت ورودی و پوسته گیربکس متفاوت است در زیر به شرح شفت گیربکس جک برخی از خودرو های دنده ای پرداخته می شود:

  1. تعویض شفت ورودی گیربکس جک S5
   برای تعمیر گیربکس جک S5 دنده ای بایستی حتما نزد تکنسین مربوطه در تعمیرگاه جک مراجعه کنید بایستی دانست که در گیربکس جک S5 مدل دنده ای دو مدل شفت ورودی وجود دارد که این دو مدل با نام های شفت ورودی گیربکس مدل فنردار و شفت ورودی گیربکس مدل بدون فنر شناخته می شوند شفت ورودی گیربکس جک دارای کدفنی 1701100U1554می باشد و در زمان خرابی آن بایستی اقدام به تعویض آن کرد برای اطلاع از هزینه تعویض شفت ورودی گیربکس جک S5 بایستی با فروشگاه تماس گرفته شود و برای اطلاع از قیمت شفت ورودی گیربکس جک کافی است بروی شفت ورودی گیربکس کلیک کنید.
  2. تعویض شفت ورودی گیربکس جک J5
   برای تعمیر گیربکس جک J5 دنده ای بایستی حتما نزد تکنسین مربوطه در تعمیرگاه جک مراجعه کنید بایستی دانست که در گیربکس جک J5 مدل دنده ای ، شفت ورودی گیربکس جک دارای کدفنی S1700L21069می باشد و در زمان خرابی آن بایستی اقدام به تعویض آن کرد برای اطلاع از هزینه تعویض شفت ورودی گیربکس جک J5 بایستی با فروشگاه تماس گرفته شود و برای اطلاع از قیمت شفت ورودی گیربکس جک کافی است بروی شفت ورودی گیربکس کلیک کنید.
  3. تعویض شفت ورودی گیربکس جک J3
   برای تعمیر گیربکس جک J3 دنده ای بایستی حتما نزد تکنسین مربوطه در تعمیرگاه جک مراجعه کنید بایستی دانست که در گیربکس جک J3 مدل دنده ای ، شفت ورودی گیربکس جک دارای کدفنی S1700L21069می باشد و در زمان خرابی آن بایستی اقدام به تعویض آن کرد برای اطلاع از هزینه تعویض شفت ورودی گیربکس جک J3 بایستی با فروشگاه تماس گرفته شود و برای اطلاع از قیمت شفت ورودی گیربکس جک کافی است بروی شفت ورودی گیربکس کلیک کنید.
  4. تعویض شفت ورودی گیربکس جک J4
   برای تعمیر گیربکس جک J4 دنده ای بایستی حتما نزد تکنسین مربوطه در تعمیرگاه جک مراجعه کنید بایستی دانست که در گیربکس جک J4 مدل دنده ای ، شفت ورودی گیربکس جک دارای کدفنی 1701100U8520 می باشد و در زمان خرابی آن بایستی اقدام به تعویض آن کرد برای اطلاع از هزینه تعویض شفت ورودی گیربکس جک J4 بایستی با فروشگاه تماس گرفته شود و برای اطلاع از قیمت شفت ورودی گیربکس جک کافی است بروی شفت ورودی گیربکس کلیک کنید.
  5. تعویض شفت ورودی گیربکس جک T8برای تعمیر گیربکس جک T8 دنده ای بایستی حتما نزد تکنسین مربوطه در تعمیرگاه جک مراجعه کنید بایستی دانست که در گیربکس جک T8 مدل دنده ای ، شفت ورودی گیربکس جک دارای کدفنی 47-34-189-001می باشد و در زمان خرابی آن بایستی اقدام به تعویض آن کرد برای اطلاع از هزینه تعویض شفت ورودی گیربکس جک T8 بایستی با فروشگاه تماس گرفته شود و برای اطلاع از قیمت شفت ورودی گیربکس جک کافی است بروی شفت ورودی گیربکس کلیک کنید.

هزینه تعویض شفت ورودی گیربکس جک

نتیجه گیری

در هر صورت، بهتر است هرگونه نشانه ی خرابی در شفت ورودی گیربکس جک را جدی بگیرید. بهترین راه، مراجعه به تعمیرگاه مجاز یا تکنسین متخصص است تا مشکل تشخیص داده شده و تعمیر شود. تأخیر در تعمیر مشکلات شفت ورودی گیربکس جک ممکن است منجر به صدمات جدی تر و هزینه های بیشتر شود.

مشاوره در خرید لوازم موتوری جک و لوازم گیربکس جک

برای مشاوره و خرید لوازم یدکی جک و قطعات مرتبط با تنظیم موتور جک و گیربکس جک می توانید با فروشگاه لوازم یدکی پورمرتضی در ارتباط باشید و همچنین در صورت نیاز به تعمیر موتور جک و تعمیر گیربکس جک با شماره های تماس با ما فروشگاه تماس بگیرید تا همکاران ما شما را به تعمیرگاه مربوطه جک با مکانیک ماهر راهنمایی کنند.

مطالب مرتبط با راهنمای تعمیرگاه و مکانیکی جک برای تنظیم موتور جک در زیر به آنها اشاره شده است:

   1. تعمیرگاه و مکانیکی خودرو جک
   2. تعمیرگاه و مکانیکی موتور خودرو جک
   3. تعویض تسمه تایم خودرو جک
   4. تنظمیم موتور خودرو جک
   5. تعویض پمپ روغن موتور خودرو جک
   6. تعویض دسته موتور جک
   7. تعمیر و تعویض سرسیلندر موتور جک
   8. تعویض و تعمیر بلوک سیلندر موتور جک
   9. تعویض کاتالیزور خودرو جک

مطالب مرتبط با راهنمای تعمیرگاه و مکانیکی جک برای تعمیر گیربکس جک در زیر به آنها اشاره شده است:

  1. تعمیر گیربکس اتومات جک مدل CVT
  2. تعمیر و تعویض گیربکس اتومات دوکلاچه جک
  3. تعمیر گیربکس جک دنده دستی
  4. تعمیرگاه و تعمیر گیربکس جک
  5. ماهک تعویض دنده گیربکس جک
  6. بلبرینگ گیربکس جک
  7. تعویض دنده برنجی گیربکس جک
  8. تعویض پوسته عقب گیربکس جک
  9. تعویض اویل پمپ گیربکس جک
  10. تعویض خنک کن گیربکس جک

تعمیرگاه و مکانیکی تخصصی جک

قطعات مربوط به تعویض شفت ورودی گیربکس جک

آخرین مطالب مربوط به تعویض شفت ورودی گیربکس جک

seporde
tejarat
post

1
سبد خرید
مجموع: 1000 تومان
جمع کل: 1000 تومان