تعویض درب سوپاپ موتور جک

تعویض درب سوپاپ موتور جک


لوازم-یدکی-جک

تعویض درب سوپاپ جک زمانی اتفاق می افتد که نشتی روغن از کناره درب سوپاپ و یا از دست دادن شکل ساختاری درب سوپاپ اتفاق بیافتد در زمان معیوب بودن درب سوپاپ بایستی آن را به تعمیرگاه تخصصی جک برده و با تعویض آن از خطرات بعدی برای موتور خودرو جک جلوگیری کرد.در زیر سعی شده است تمامی موارد مربوط به درب سوپاپ جک شرح داده شده باشد.

 1. درب سوپاپ موتور جک
 2. علل خرابی درب سوپاپ موتور جک
 3. نشانه خرابی درب سوپاپ موتور جک
 4. تعویض درب سوپاپ موتور جک
 5. قیمت درب سوپاپ موتور جک

درب سوپاپ موتور جک چیست؟

یکی از قطعات مهم در موتور جک که بر روی سرسیلندر جک نصب می گردد درب سوپاپ موتور و یا Valve Cover گفته می شود که به عنوان پوششی برای تمامی قطعاتی نظیر سوپاپ‌ها، درپوش‌ها و مفتول‌ها که روی سر سیلندر نصب شده‌اند به کار می رود درب سوپاپ موتور معمولا از جنس پلاستیک و یا فلز ساخته می شود که در خودرو های جک بیشتر درب سوپاپ موتور از نوع آلومینیوم ساخته شده است و مهمترین نقش را در محافظت از قطعات داخلی در برابر گرد و غبار ، رطوبت  و نفوذ روغن دارد در زیر سعی شده است که از مهمترین وظایف مربوط به درب سوپاپ موتور جک اشاره کرد.

 1. محافظت در برابر نفوذ روغن : برای جلوگیری از نفوذ روغن در میان دیگر قطعات داخلی موتور جک همواره از قطعه مهمی به نام درب سوپاپ موتور جک استفاده می شود روغن موجود در موتور می تواند به صورت فشاری سوپاپ ها و سایر قطعات را روان سازی کند درب سوپاپ با استفاده از چسب مقاوم بروی سرسیلندر جک قرار گرفته تا مانع از بیرون ریزی روغن به خارج درب سوپاپ گردد.
 2. جلوگیری از ورود گردو غبار به داخل موتور جک : از آنجایی که گردو غبار و ذرات معلق با ورود به موتور خودرو جک می توانند آسیب بسیار زیادی را وارد کنند درب سوپاپ موتور مانع از ورود آنها خواهد شد و از خوردگی و فرسایش سایر قطعات موتور جلوگیری خواهد کرد.
 3. عایق حرارتی : برای جلوگیری از انتشار دمای بالای حرارتی در موتور جک می توان به درب سوپاپ موتور جک اشاره کرد که حرارت تولیدی از سوپاپ ها در داخل سرسیلندر را نگهداری می کند و مانع خروج آن به محیط بیرون می شود.

درب سوپاپ موتور جک قطعه مهمی در حفظ و عملکرد صحیح موتور خودرو است و برای حفظ عمر و عملکرد بهتر موتور جک، توصیه می‌شود درب سوپاپ موتور جک را بایستی بطور دوره‌ای بررسی و در صورت لزوم تعویض کرد.

تعویض درب سوپاپ موتور جک

علل خرابی درب سوپاپ موتور جک چیست؟

خرابی درب سوپاپ جک می تواند نشانه های متفاوتی داشته باشد در اینجا می توانیم علل خرابی درب سوپاپ جک را اشاره کنیم که با بررسی آنها می توانیم بیشتر آگاهی از معیوب شدن آن داشته باشیم

 1. فرسودگی در درب سوپاپ جک : با توجه به طول عمر مفید درب سوپاپ جک و قرار گیری آن در فشار و حرارت بالای موتور جک می توان نتیجه گرفت که اولین علل معیوب شدن آن فرسودگی و از کار افتادگی درب سوپاپ جک باشد.
 2. درب سوپاپ جک ممکن است به درستی نصب شده باشد : در صورت مشاهده تاب برداشتن درب سوپاپ جک در اثر نصب نادرست می تواند باعت شود که نشتی روغن و هوا در موتور جک تشدید تر گردد بنابراین بایستی در هنگام نصب آن به دقت زیادی انجام بگیرد.
 3. وجود خراش و ضربه در درب سوپاپ جک : در صورت مشاهده ضربه و خراش در درب سوپاپ جک بایستی از نصب و راه اندازی آن خوداری کرد چرا که دیگر قابلیت محافظت از سرسیلندر جک را دربرابر نفوذ روغن آلودگی نخواهد داشت.
 4. قرار گرفتن جرم با تراکم بالا در اطراف درب سوپاپ جک : استفاده از روغن نامناسب و دیر تعویض شدن روغن موتور می تواند تراکم روغن و جرم را در اطراف درب سوپاپ جک به وجود آورد و باعث نشتی روغن از درب سوپاپ گردد.
 5. عدم تعویض منظم روغن موتور جک : درب سوپاپ جک به گونه ای تعبیه شده است که نیاز به تعویض روغن دوره ای منظم دارد در غیر اینصورت دمای مناسبی برای درب سوپاپ وجود نخواهد داشت و باعث تاب برداشتن درب سوپاپ جک خواهد شد.
 6. وجود شرایط محیطی نامناسب در موتور جک : دمای خروجی بالا از موتور جک و بالا بودن روطوبت اطراف موتور جک می تواند طول عمر درب سوپاپ جک را پایین بیاورد و با پایین آمدن طول عمر درب سوپاپ دیگر موتور جک قادر به کارایی و عملکرد مناسب نخواهد بود.

به منظور افزایش عمر و عملکرد درب سوپاپ موتور جک ، توصیه می‌شود نگهداری صحیح و تعویض منظم درب را رعایت کنید و در صورت لزوم، درب سوپاپ موتور جک را تعمیر یا تعویض کنید.

نشانه های خرابی درب سوپاپ موتور جک چیست؟

با توجه به نوع خرابی در درب سوپاپ جک ممکن است نشانه های خرابی آن متفاوت باشد اما در زیر مهمترین موارد آن اشاره شده است :

 1. نشت روغن از درب سوپاپ جک : یکی از مهمترین نشانه های خرابی درب سوپاپ می توان گفت که نشتی روغن از محل نصب شده درب سوپاپ جک باشد اگر روغن در قسمت بیرونی و پایینی درب سوپاپ دیده شد احتمال خرابی درب سوپاپ وجود دارد.
 2. نشتی هوا از درب سوپاپ جک : خرابی درب سوپاپ جک می تواند باعث ورود هوا به داخل درب سوپاپ باشد و در نهایت موتور خودرو جک عملکرد و کارایی مناسبی نمی تواند داشته باشد.
 3. وجود ترک و شکستگی درب سوپاپ جک : در اثر آسیب های متفاوت ممکن است درب سوپاپ جک دچار ترک و شکستگی شده باشد و بایستی اقدام به تعویض درب سوپاک کرد که اینکار نزد مکانیک ماهر جک انجام می پذیرد
 4. نفوذ روغن به داخل سرسیلندر جک: در صورت معیوب شدن درب سوپاپ جک روغن به داخل سوپاپ و سیلندر موتور نفوذ می کند و ممکن است خرابی بیشتری را به موتور جک وارد کند.
 5. شنیدن صدای غیر معمول از بالای موتور جک: صدایی هایی نظیر خش‌خش و یا صداهای غیرمعمول در بالای موتور جک می تواند نشانه معیوب بودن درب سوپاپ جک باشد.

در صورت مشاهده هر یک از این نشانه‌ها، توصیه می‌شود خودرو جک را برای بررسی و تعمیر به سرویس تعمیرگاه تخصصی جک ببرید. تعویض یا تعمیر درب سوپاپ موتور جک نیاز است تا ضمن حفظ عمر و عملکرد موتور، مشکلات احتمالی ناشی از نشت روغن و هوا را برطرف کند.

تعویض درب سوپاپ موتور جک

برای تعویض درب سوپاپ جک نیاز به یک مکانیک ماهر و متخصص جک است و از فرایند پیچیده ای برخوردار است در زمانی که درب سوپاپ موتور جک معیوب می شود در تعمیرگاه تخصصی جک ، تکنسین مربوط به آن بایستی درب سوپاپ را طی مراحل زیر انجام دهد:

 1. آماده سازی موتور جک : قبل از هر کاری بایستی به موتور خودرو جک این فرصت را داد تا موتور به صورت کامل سرد شود و بعد از سرد شدن بایستی قاب روی موتورجک را از قسمت بالایی موتور جدا کرد.
 2. برداشتن درب سوپاپ قدیمی : بعد از انجام گرفتن مرحله نخست ، نوبت به باز کردن درب سوپاپ جک می باشد دقت شود که پیچ های درب سوپاپ بایستی به صورت ضربدر باز شوند تا احتمال شکستگی در پیچ سوپاپ جک وجود نداشته باشد.
 3. تعویض درب سوپاپ جک : واشر درب سوپاپ نو را به درب سوپاپ جک جدید متصل کرده و از خرید شدن جنس اصل آن قبل از بستن اطلاع کافی داشته باشید قبل از بستن درب سوپاپ جدید بایستی کف مربوط یه سرسیلندر برای قرار گیری درب سوپاپ کاملا تمیز و از هرگونه تراکم روغن و آلودگی دیگری باشد اقدام به این کار کرد
 4. آزمایش و تنظیم درب سوپاپ جک : بعد از تعویض درب سوپاپ بایستی خودرو جک را روشن کنید در صورت نداشتن صدای غیر طبیعی و نشتی روغن می توان گفت که درب سوپاپ به همراه واشر آن به درستی انجام گرفته است.

توجه داشته باشید که این راهنما تنها یک آموزش عمومی است و برای هر خودروی خاص، فرآیند و مراحل دقیق تعویض درب سوپاپ ممکن است متفاوت باشد. بنابراین، بهتر است که همیشه به کتابچه راهنمای خودروی خود مراجعه کرده و در صورت نیاز از کمک یک تکنسین حرفه‌ای استفاده کنید.

قیمت درب سوپاپ موتور جک

برای دانستن از قیمت درب سوپاپ جک کافی است که اطلاعات کاملی از درب سوپا مربوط به خودرو جک داشته باشید بنا به تنوع خودرویی در شرکت کرمان موتور ، نوع درب سوپاپ و قیمت های آن متفاوت خواهد بود در زیر سعی شده است که به صورت کامل به درب سوپاپ جک در خودرو های متفاوت آن مورد بررسی قرار گیرد.

 1. قیمت درب سوپاپ جک S5 : در خودرو جک S5 سه مدل درب سوپاپ به کار گرفته شده است در مدل موتور 2000 دومدل درب سوپاپ و در مدل 1500 یک مدل وجود دارد درب سوپاپ جک S5 در مدل 2000  دارای کد فنی 1014201GD052ZC1 که به آن درب سوپاپ جک گرین جت GREEN JET گفته می شود و مدل دیگر آن با کد فنی 1014201GD052ZC  می باشد و برای مدل موتور 1500 در خودرو جک S5 نیوفیس می توان به کد فنی 1014100GH030 اشاره کرد.
 2. قیمت درب سوپاپ جک J5 : در خودرو جک J5 بنا به وجود دو مدل دنده و اتومات در خودرو می توان گفت که درب سوپاپ جک J5 دنده ای با کد فنی 1014100GG010 و درب سوپاپ جک J5 اتومات با کد فنی S1007L21153-50002 مشخص می باشد.
 3. قیمت درب سوپاپ جک S3 : در مدل خودرو جک S3 ، درب سوپاپ جک S3 با کد فنی 1014100GG010  مشخص می باشد و حتما قبل از خرید درب سوپاپ جک بایستی به نشانه های خرابی آن دقت کنید و برای اینکار نیز می توانید به مکانیک ماهر مربوطه جک مراجعه کنید.
 4. قیمت درب سوپاپ جک J4 : یکی از متداول ترین خرابی ها در درب سوپاپ جک J4 می توان به نشتی روغن از درب سوپاپ دانست در مدل خودرو جک J4 ، درب سوپاپ جک J4 با کد فنی 1014100GG010  مشخص می باشد تعویض به موقع درب سوپاپ معیوب می تواند از بروز مشکلات بیشتر در موتور جک جلوگیری کند و کارایی موتور را به صورت بهینه تری بالا ببرد.
 5. قیمت درب سوپاپ جک J3 : نفوذ گرد و غبار و نشتی روغن در قسمت درب سوپاپ J3 می تواند افزایش خرابی را در موتور جک J3 دهد. در مدل خودرو جک J3 ، درب سوپاپ جک J3 با کد فنی 0 مشخص می باشد تعویض به موقع درب سوپاپ معیوب می تواند از بروز مشکلات بیشتر در موتور جک جلوگیری کند و کارایی موتور را به صورت بهینه تری بالا ببرد.

تعویض درب سوپاپ جک

مشاوره در خرید لوازم موتوری جک و لوازم گیربکس جک

برای مشاوره و خرید لوازم یدکی جک و قطعات مرتبط با تنظیم موتور جک و گیربکس جک می توانید با فروشگاه لوازم یدکی پورمرتضی در ارتباط باشید و همچنین در صورت نیاز به تعمیر موتور جک و تعمیر گیربکس جک با شماره های تماس با ما فروشگاه تماس بگیرید تا همکاران ما شما را به تعمیرگاه مربوطه جک با مکانیک ماهر راهنمایی کنند.

مطالب مرتبط با راهنمای تعمیرگاه و مکانیکی جک برای تنظیم موتور جک در زیر به آنها اشاره شده است:

 1. تعمیرگاه و مکانیکی خودرو جک
 2. تعمیرگاه و مکانیکی موتور خودرو جک
 3. تعویض تسمه تایم خودرو جک
 4. تنظمیم موتور خودرو جک
 5. تعویض پمپ روغن موتور خودرو جک
 6. تعویض دسته موتور جک
 7. تعمیر و تعویض سرسیلندر موتور جک
 8. تعویض و تعمیر بلوک سیلندر موتور جک
 9. تعویض کاتالیزور خودرو جک

مطالب مرتبط با راهنمای تعمیرگاه و مکانیکی جک برای تعمیر گیربکس جک در زیر به آنها اشاره شده است:

 1. تعمیر گیربکس اتومات جک مدل CVT
 2. تعمیر و تعویض گیربکس اتومات دوکلاچه جک
 3. تعمیر گیربکس جک دنده دستی
 4. تعمیرگاه و تعمیر گیربکس جک
 5. ماهک تعویض دنده گیربکس جک
 6. بلبرینگ گیربکس جک
 7. تعویض دنده برنجی گیربکس جک
 8. تعویض پوسته عقب گیربکس جک
 9. تعویض اویل پمپ گیربکس جک
 10. تعویض شفت ورودی گیربکس جک
 11. تعویض خنک کن گیربکس جک
 12. تعویض فیلتر روغن گیربکس جک
 13. تعویض کاسه نمد گیربکس جک

قطعات مربوط به تعویض درب سوپاپ موتور جک

آخرین مطالب مربوط به تعویض درب سوپاپ موتور جک

seporde
tejarat
post

1
سبد خرید
مجموع: 1000 تومان
جمع کل: 1000 تومان